https://pixel.fasttony.com/590a4d2b920f47d991a49514084d9839
Kiedy zwrócić się do rzecznika finansowego i jak napisać reklamację?

W Polsce funkcjonują setki banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych. Podpisując umowę nie zawsze szczegółowo ją czytamy, a kiedy pojawia się spór, możemy mieć jakieś wątpliwości, dlatego powstała instytucja finansowa, która pomaga swoim klientom walczyć o swoje prawa. O roli rzecznika finansowego, o tym jak napisać reklamację w dzisiejszym odcinku. 

W ciągu życia korzystamy z bardzo wielu produktów finansowych, mówi się, że jest to około 170 różnych umów, w związku z tym podpisujemy umowy z bankami, ze Skokami, z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi czy Funduszami Inwestycyjnymi. Niestety bywa tak, że czasami zdarzy nam się spór z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, z bankiem – jak sobie z tym poradzić i jak Państwo nas przed tym zabezpiecza? Odpowiedź to Rzecznik Finansowy, który od jakiegoś czasu wspiera wszystkich klientów właśnie w sporach z bankami.
Zapraszam na rozmowę z Marcinem Jaworskim – specjalistą ds. komunikacji w biurze  Rzecznika Finansowego    
Ostatnio rzecznik finansowy prowadził spotkania z klientami, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich – co mogą w takim przypadku zrobić klienci posiadający takie zobowiązania?

To było bardzo ciekawe i ważne doświadczenie dla nas, bo pokazało, że klienci mają problem z przygotowaniem reklamacji. Nie wiedzą jak to mają przygotować, mają wiele obaw z tym związanych, padały pytania czy taka prezentacja może być napisania ręcznie oraz co taka reklamacja musi zawierać. Pismo reklamacyjne może być napisane ręcznie, musi opisywać jakie klient ma zastrzeżenia odnośnie danej umowy.  

Czy klienci mogą zrobić coś z tymi zapisami w umowach czy muszą korzystać z tych rozwiązań czy z czegoś innego? 
Tu był kolejny problem, który zauważyliśmy, że większość posiadaczy tych kredytów frankowych identyfikowało tylko jeden problem z umową, czyli to że w momencie wzrostu kursu franka zwiększyła się wartość kapitału pozostałego do spłaty. W związku z tym to obciążenie wzrosło. W tego typu kredytach można też kwestionować, te klauzule np. wprowadzające tzw. Spred czy kwestie ustalania oprocentowania według widzimisię zarządu banku, czy też ubezpieczenie niskiego wkładu. 
Przejdźmy do ubezpieczeń. Zazwyczaj na początku roku szkolnego wybierane są ubezpieczenia – jak to wygląda, jeśli chodzi o ubezpieczanie dzieci, co w tych raportach piszecie? Czy to jest obowiązkowe, czy szkoły mogą wymuszać na nas obowiązek ubezpieczeń? 
To wygląda tak, że w tych ubezpieczeniach od następstw nieszczęśliwych wypadków tych tzw. Szkolnych pokutuje taki mit, że ubezpieczenia są obowiązkowe, tymczasem są one zupełnie dobrowolne. Można je wykupić, ale nie trzeba. W tego typu ubezpieczeniach zauważyliśmy taki problem, że klienci mają nie do końca wytłumaczone za co dokładnie płacą, co mogą otrzymać za tą składką, którą opłacają. I też są oczekiwania, jak np. dziecku złamie się ręka, że dostanie 10 tys. zł odszkodowania, a tymczasem jest dla fachowców jasne, że te 10 tysięcy zł to jest maksymalna suma ubezpieczenia w razie śmierci. Ale tego klienci nie wiedzą, widać tutaj taką potrzebę edukacji. My staramy się o tym informować, ale liczymy też na towarzystwa ubezpieczeniowe i pośredników, że będą tłumaczyli o co chodzi w tych ubezpieczeniach. 
Gdy nie możemy polubownie załatwić sprawy z instytucją finansową, powinniśmy napisać reklamację do centrali firmy. Jeśli nie będzie odpowiedzi pozytywnej, wtedy wystąpić do rzecznika o interwencję. Eksperci napiszą pismo do danej instytucji i pomogą nam w procedurze. Następnie rzecznik pomoże przy postępowaniu polubownym lub na etapie sprawy sądowej może wydać istotny pogląd.  
Jak rzecznik finansowy może pomóc klientom instytucji finansowych? 
Warto zaznaczyć, że my możemy pomóc dopiero na etapie po reklamacyjnym. W związku z tym dopiero jeżeli klient sam napisze tą reklamację i zostanie ona odrzucona przez instytucję finansową, czy bank, czy ubezpieczyciela. To dopiero wtedy można się zgłosić z wnioskiem o postępowanie interwencyjne lub polubowne. My staramy się pomóc, prowadzimy dyżury telefoniczne, odpowiadamy na pytania mailowe, które mogą być taką wskazówką, jeśli chodzi o słuszność naszych oczekiwań i tego co napisać w reklamacji, ale nie pomagamy napisać tej reklamacji dla klienta, to klient może zrobić sam, czy też przy wsparciu rzecznika konsumentów.
Napisaliśmy reklamację, bank nie zgadza się z nią. Pojawiają się dwie opcje, czy może pan opisać te postępowania? 
To są dwa różne postępowania, rzeczywiście te różnice dobrze obrazują logotypy, które tutaj są za nami. W tym postępowaniu interwencyjnym chronimy klienta, naszym celem jest wsparcie klienta w sporze. Natomiast w tym postępowaniu polubownym nasi eksperci są bezstronni i niezależni, a głównym celem jest rozwiązanie sporu i ugoda. Stąd symbol uściśniętych rąk. W związku z tym my rzeczywiście podkreślamy, że zanim klient wskaże, które z tych postępowań chce. Musi się naprawdę zastanowić, czy jest gotowy i zdecydowany na to, żeby pójść w kierunku sporu sądowego. Wtedy rzeczywiście polecamy to postępowanie interwencyjne, bo wyposażymy go w argumenty. Czy też chce ugodowo załatwić spór, czyli postąpić ze swoich oczekiwań licząc na to, że uda się w ten sposób uda się uniknąć długotrwałego sporu sądowego. 
Trafiamy do sądu z bankiem i istnieje wtedy coś takiego jak „istotny pogląd w sprawie” 
To jest bardzo istotne, ważne uprawnienie i coraz częściej klienci z tego korzystają. Jest to taka nasza opinia, którą rzecznik wyraża. Sąd może ale oczywiście nie musi wziąć ją pod uwagę. W praktyce jednak widzimy, że sądy dostrzegają nasze argumenty i często spotykamy się potem z uzasadnieniem, takim sformułowaniem, jak słusznie zauważył rzecznik finansowy. Często w takim uzasadnieniu zawierane są argumenty. Np. jeśli chodzi o sprawy z tzw. Polisami z ufk, to zdecydowana większość grup, bo ponad 90% spraw, w których wydawaliśmy istotny pogląd zakończyło się po myśli klienta. 
Podsumowanie - etapy reklamacji
Zapraszam serdecznie do obejrzenia całej rozmowy na kanale 
Finanse z Ludzką Twarzą
Dziękuję za zainteresowanie
Dariusz Halczok Dyrektor Krajowy dla OVB
kontakt 517 682 682 
Get This Amazing Product Below:
Step 1: Contact
Step 2: Shipping Address
Shipping:
Step 3: Payment Information
Item
Price
$0.00
Credit Card Number:
CVC Code:
Expiry Month:
Expiry Year:

ONE TIME OFFER ($997): Lets face it. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. In condimentum aliquam arcu, ut pharetra nunc feugiat in. Nam tempor dui non mi mollis vulputate. Donec fermentum arcu ac mauris placerat, quis mattis mi porttitor. Nulla condimentum felis lacus, eu viverra dui congue a. Proin vel augue eu diam egestas finibus quis in ante. Duis at diam blandit, ultricies tellus at, mattis risus. Proin iaculis lectus at aliquet imperdiet.

Copyright © 2017 - Dariusz Halczok